دایره المعارف کاربردی تجهیزات پزشکی


 این کتاب به معرفی تجهیزات نوین پزشکی، نحوه استفاده مطلوب از آن‌ها، نحوه نگهداری و مخاطرات و مسائل و مشکلات کاربرد این تجهیزات می‌پردازد.  تجهیزات پزشکی ، به‌ویژه تجهیزات مصرفی و نیمه مصرفی، جزئی لاینفک از فرآیندهای تشخیص و درمان بیماری‌ها بشمار می‌روند و سالیانه سهم قابل‌توجهی از هزینه‌های نظام سلامت کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، به تنوع و کاربردهای ملزومات پزشکی نیز افزوده می‌شود و از نقش‌های نوینی در این عرصه رونمایی می‌گردد. پیشگیری، پایش، تشخیص، تسکین و درمان بیماری‌ها، ازجمله کاربردهای متنوع این تجهیزات هستند.

کیفیت و کارایی فعالیت‌های بهداشتی و درمانی، رابطه تنگاتنگی با کیفیت و ایمنی لوازم پزشکی پیدا کرده است. از یک‌سو، به دلیل تنوع و گوناگونی این محصولات، شاهد افزایش مداوم تقاضا برای استفاده از ملزومات پزشکی و به‌تبع آن، افزایش هزینه‌ها در این بخش هستیم. لذا ضروری است برای تجویز، نگهداری و استفاده بهینه از این سرمایه بزرگ، تدابیر مؤثری اتخاذ گردد. از سوی دیگر، استفاده نابجا و نادرست از وسایل پزشکی، گاهاً می‌تواند ایمنی بیماران را با مخاطرات جدی مواجه نماید.

کتاب حاضر نتیجه یکی از تحقیقات صورت گرفته در سازمان تأمین اجتماعی است. سازمان تأمین اجتماعی با دارا بودن حدود 80 بیمارستان و کلینیک و 275 مرکز درمانی سرپایی به‌عنوان دومین تولیدکننده خدمات درمانی در کشور شناخته می‌شود . به دلیل تنوع و حجم قابل‌توجه خدمات در حال ارائه در این مراکز ، معاونت درمان سازمان ، علاوه بر نظارت مستمر بر کیفیت این خدمات ، توجه ویژه به مدیریت بهینه مصارف  و استفاده صحیح و مناسب از وسایل و ملزومات پزشکی را به‌منظور حصول اطمینان از رعایت استانداردهای مربوطه و کاهش خطاهای احتمالی ناشی از استفاده نادرست از ابزار و وسایل پزشکی به‌عنوان یکی از اولویت‌ها مدنظر داشته و با هدف آگاهی بخشی و ارتقاء دانش و معلومات کاربران تدوین مجموعه‌ای در این زمینه را در دستور کار خود قرار داده است.

کتاب نتیجه تلاش‌های کارشناسان حوزه‌های مختلف (داروسازی ، مهندسی تجهیزات پزشکی ، علوم آزمایشگاهی ، پرستاری ، مامایی و اتاق عمل) شاغل در واحدهای ستادی معاونت درمان و مراکز درمانی تابعه سازمان تأمین اجتماعی است.

مطالب این مجموعه در 14 فصل تنظیم شده است و بخش‌های مختلف آن شامل تعاریف ، دسته‌بندی اقلام ، تصاویر و شرح مختصر تجهیزات پرمصرف بخش‌های عمومی ، بلوک زایمان ، چشم، ارولوژی ، ارتوپدی ، جراحی مغز و اعصاب، قلب و عروق ، گوش و حلق و بینی ، دندانپزشکی ، آزمایشگاه ، رادیولوژی،  متعلقات پرمصرف دستگاه‌های پزشکی و هم‌چنین ابزار ست‌های جراحی است.


برچسب ها
 پزشکي -- ابزار و وسايل -- دايره‌المعارف‌ها.    تجهیزات پزشکی 


دایره المعارف کاربردی تجهیزات پزشکی

موءلف : فاطمه شجاعی
سال تولید : 1396
نوع اثر : کتاب
عاملین تولید :

کتاب های مرتبط


دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید.