رویکرد بیم‌سنجی به نظام‌های سلامت


جمعیت جهان و ایران به‌سرعت در حال پیر شدن است. پیر شدن نظام‌های سلامت یکی از کانون‌های اصلی تمرکز سیاست‌گذاران هستند؛ موضوعاتی از این قبیل که دسترسی آحاد جامعه به خدمات ضروری سلامت چگونه است، کارایی و هزینۀ ارائۀ این خدمات به چه شکل است، و یا هزینۀ اعمال هر تغییر پیشنهادی در نظام سلامت به چه میزان است، همواره از دغدغه‌های اصلی سیاست‌گذاران است. پاسخ به این پرسش‌های کلی و بسیاری از پرسش‌های جزئیِ ذیل آنها با اتکا به دانش اکچوئریال (بیم‌سنجی) ممکن است که نیازمند درک درستی از چندین حوزة مرتبط شامل آمار، اقتصاد، مدیریت ریسک، حسابداری، جمعیت‌شناسی و ریاضیات مالی و نیز اصول مدل‌سازی، ارزیابی و طبقه‌بندی ریسک است. در واقع، تمام تصمیمات سیاست‌گذاران در مورد نظام‌های سلامت باید مبتنی بر جنبه‌های مقداریِ گزینه‌ها و سناریوهای ممکن و همچنین ارزیابی اثرات آنها اتخاذ شود.

به‌رغم اهمیت این موضوع و با وجود روند روبه‌رشد به‌کارگیری دانش و مهارت بیم‌سنجی در بخش مستمری‌ها و بیمه‌های تجاری، هنوز چنین روندی در بخش سلامت کشور مشاهده نمی‌شود. نظر به اینکه بخش درمان سازمان تأمین اجتماعی، به دلیل نقش کلیدی در نظام سلامت کشور، در معرض تغییرات و تصمیمات متنوع قرار دارد، نیاز به منابع مفید و کاربردی در این حوزه جهت ارتقای دانشِ انجام تحلیل‌های مقداری همواره توسط کارشناسان مرتبط در سازمان احساس می‌شود. امیدواریم کتاب پیش‌رو بتواند پاسخگوی نیازهای این حوزه باشد.

کتاب پیش رو که به صورت لوح فشرده دیجیتال(CD) تهیه شده در کتابخانه موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی قابل دریافت است وعلاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 88753245 و داخلی 113 تماس حاصل فرمایند.


برچسب ها
 بیم سنجی   سلامت   نظام 


رویکرد بیم‌سنجی به نظام‌های سلامت

موءلف : امیر تیمور پاینده نجف آبادی
سال تولید : 0
نوع اثر : کتاب
عاملین تولید :

کتاب های مرتبط


دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید.