کارنامه پژوهشی و انتشاراتی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی (چکیده طرح‌های پژوهشی؛ کتاب‌ها؛ گزارش‌های کارشناسی و پایان‌نامه‌های دانشجویی)


یکی از سیاست‌های اصلی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی عمومی‌سازی دانش و تولیدات پژوهشی است که به روش‌های مختلف و از کانال‌های مختلفی انجام می‌گیرد. درواقع موسسه خود را متعهد می‌داند که دانش و معرفت تولیدشده را در اختیار کارشناسان، سیاست‌گذاران، پژوهشگران و عموم مردم قرار دهد و این دستاوردها تنها مختص سازمان‌ها و کارشناسان و پژوهشگران آن‌ها نباشد.

یکی از راه‌های معرفی و اطلاع‌رسانی در مورد تولیدات پژوهشی و علمی تهیه چکیده از آن‌ها است. چکیده‌نویسی در راستای معرفی محصولات پژوهشی و عمومی امری رایج است. امروزه با توجه به در دسترس بودن منابع اطلاعاتی مختلف از طریق پلتفرم‌های دیجیتال و شکل‌گیری پدیده سرریزی اطلاعات، افراد هم‌زمان کمی برای مطالعه منابع مختلف دارند و هم‌زمان کمی برای انتخاب آن‌ها صرف می‌کنند. ازاین‌رو چکیده‌نویسی باهدف ارائه مهم‌ترین اطلاعات یک محصول علمی و پژوهشی از اهمیت زیادی برخوردار است.

فعالیت‌های موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی همه موضوعات و مسائل مربوط به رفاه و تأمین اجتماعی را در بر می‌گیرد. نتایج مطالعات و پژوهش‌های موسسه در حوزه‌های «سلامت، حقوق، مدیریت و حکمرانی، آینده‌پژوهشی، بیمه‌ها و محاسبات اکچوئری، رصد و ارزیابی، اقتصاد و سرمایه‌گذاری و نظرسنجی و افکار سنجی» عموماً در سه قالب گزارش‌های کارشناسی، طرح‌های پژوهشی و یا به‌صورت کتاب منتشر می‌شود و در اختیار مدیران، سیاست‌گذاران، پژوهشگران و عامه مردم قرار می‌گیرد. یکی دیگر از فعالیت‌های موسسه حمایت مالی و علمی از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی است که موضوعات مرتبط با حوزه کاری موسسه پوشش می‌دهد.

در این کتاب تلاش شده است چکیده علمی تولیدات پژوهشی خاتمه یافته موسسه از سال 1394 تا  پایان شهریور 1400 که در سه قالب گزارش کارشناسی، طرح‌های پژوهشی و کتاب منتشر شده است و یا در قالب حمایت از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی انجام گرفته است، تهیه و ارائه شود. چکیده‌ها شامل بیشترین اطلاعات معرف هر محصول پژوهشی و کوتاه‌ترین حالت ممکن تنظیم شده‌اند. در اینجا لازم است تفاوت‌هایی بین چکیده‌نویسی و خلاصه‌نویسی قائل شویم. درحالی‌که خلاصه‌نویسی به ارائه مبانی و معرفی اولیه و ارائه کلیات یک متن در مقابل جزئیات آن می‌پردازد، چکیده‌نویسی در نقطه مقابل مهم‌ترین و ارزشمندترین اطلاعات و جزئیات یک متن را ارائه می‌کند و تلاش می‌کند تا خواننده را با مسئله اصلی، روش پژوهش و دستاوردهای یک متن علمی و پژوهشی آشنا کند.

چکیده‌های این کتاب با این رویکرد تهیه شده است که مخاطب را نه‌تنها با دستاوردهای علمی و پژوهشی موسسه آشنا کند، بلکه مهم‌ترین اطلاعات و جزئیات ارزشمند تولیدات را در اختیار مخاطب قرار دهد. بر این اساس تلاش شده است تا در هر چکیده مسئله و سؤال اصلی پژوهش، روش‌شناسی آن و سپس نتایج و دستاوردهای پژوهشی ارائه شود. تلاش شده است تا مواردی از دستاوردها و نتایج پژوهشی که بیشترین اطلاعات ممکن را برای پاسخگویی به مسئله اصلی پژوهش فراهم می‌کنند و در اصل نوآوری پژوهش هستند، انتخاب و ارائه شوند.

 


برچسب ها
 موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی   چکیده طرح های پژوهشی موسسه عالی پژوهش  


کارنامه پژوهشی و انتشاراتی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی (چکیده طرح‌های پژوهشی؛ کتاب‌ها؛ گزارش‌های کارشناسی و پایان‌نامه‌های دانشجویی)

موءلف : موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی
سال تولید : 1400
نوع اثر : کتاب
عاملین تولید : موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی

کتاب های مرتبط


دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید.