طرح پژوهشی «طراحی الگوی محاسبه و اعلام تعرفه های خدمات درمانی» منتشر شد


طرح پژوهشی «طراحی الگوی محاسبه و اعلام تعرفه های خدمات درمانی (دولتی و غیردولتی) در کشورهای منتخب و ارائه الگو برای ایران» توسط موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی، در بیان ضرورت انجام این طرح پژوهشی آمده است: «از زمان تصویب قانون بیمه همگانی تا کنون حداقل در چهار دوره تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی و سرانه حق بیمه درمان، به منظور واقعی شدن آنها به طور چشمگیری افزایش یافته است اما هنوز هم طرف عرضه بر غیرواقعی بودن تعرفه ها تأکید دارد و طرف تقاضا از بار مالی ناشی از آن شکایت دارد. در سالهای اخیر، خصوصاً پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به واسطه هزینه های فراوان ناشی از اجرای طرح مذکور و اصلاح کتاب ارزش نسبی خدمات پزشکی، مقوله تأمین مالی نظام سلامت به طور چشمگیری در اولویت قرار گرفته است. اهمیت این مقوله به میزانی است که بزرگترین سازمان بیمه گر اجتماعی کشور برای پرداخت هزینه تعهدات درمانی خود به مراکز و موسسات طرف قرارداد ناگزیر به استقراض از نظام بانکی شده است.

در این میان افزایش تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی از عمده ترین علل ایجاد بار مالی سازمان های بیمه گر محسوب می شود اما متأسفانه تاکنون گزارشی مستند و علمی که نشان دهنده علل افزایش تعرفه ها (اصلاح کتاب ارزش نسبی) و حتی میزان واقعی افزایش آن باشد، از سوی نظام تعرفه گذاری کشور منتشر نشده است. به همین دلیل به واسطه عدم دسترسی به اطلاعات شفاف و به موقع، تلاش می شود که به روش های مختلف کسری منابع جبران شود. به عبارت دیگر بسیار بیشتر از پرداختن به مقوله خرید خدمات درمانی (Purchasing) بر جمع آوری درآمد (revenue collection) و تا حدودی انباشت و مدیریت منابع (pooling) پرداخته شده است. مولفه اصلی در خرید خدمات درمانی قیمت آنهاست. بنابراین چنانچه قصد انجام اصلاحات در نظام سلامت جدی باشد باید به نظام تعرفه گذاری خدمات درمانی توجه ویژه شود تا با توجه به وظایف برشمرده شده برای آن، از طریق پاسخگویی به سوالات و رفع ابهامات مطرح شده در قسمت قبل، بتوان زمینه دستیابی به اهداف نظام سلامت را فراهم نمود.»

علاقه‌مندان جهت مطالعه کامل این طرح پژوهشی می‌توانند با واحد کتابخانه موسسه به شماره 88753245 و داخلی 113 تماس حاصل نمایند.


برچسب ها
  


طرح پژوهشی «طراحی الگوی محاسبه و اعلام تعرفه های خدمات درمانی» منتشر شد

موءلف :
سال تولید : 0
نوع اثر : طرح
عاملین تولید :


دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه باید وارد شوید.