کتاب «قوانین اصلی و فرعی سازمان تأمین اجتماعی از سال 1310 تا 1396» منتشر شد


به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، کتاب «قوانین اصلی و فرعی سازمان تأمین اجتماعی: مجموعه کامل از سال 1310 تا 1396»، گردآوری و تدوین رسول رضایی، از طرف انتشارات موسسه منتشر شد.
موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، در راستای اجرای انواع پژوهش‌های کاربردی، بنیادی و توسعه‌ای و گردآوری و انتشار اسناد و مدارک مختلف مرتبط با تأمین اجتماعی، مجموعه قوانین حوزه تأمین اجتماعی را از سال 1310 الی 1396 گردآوری، دسته‌بندی و در قالب یک کتاب منتشر کرده است.
دسترسی به قوانین تأمین اجتماعی، سوابق، تغییرات و اصلاحات این قوانین در طول زمان، امری حیاتی و گران‌بها برای پژوهشگران محسوب می‌شود. امری که قبلاً در دسترس نبود. به همین دلیل آقای رسول رضایی، محقق و گردآورنده این کتاب، تلاش کرده است با جمع‌آوری تمامی قوانین اصلی و فرعی مرتبط با حوزهٔ بیمه‌های اجتماعی، مصوبِ مجلس در قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و مواردی که بر طبق قانون اعطای اختیارات مصوب بیستم مردادماه 1331 به  نخست‌وزیر - دکتر محمد مصدق - به تصویب دولت و سپس به تأیید مجلس وقت رسیده است، (از سال 1310 لغایت 1396)، بانک کاملی از «قوانین و مقررات سازمان تأمین اجتماعی» ایجاد کند. برای این کار از منابع و مراجع زیادی ازجمله روزنامهٔ رسمی، منابع منتشرشده از سوی سازمان تأمین اجتماعی،  مؤسسه عالی پژوهش، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، کتب و اسناد موجود در کتابخانه‌ها و سایت‌ها و سایر منابع منتشرشده معتبر، استفاده شده است.
این مجموعه مشتمل بر قوانین اصلی مرتبط با حوزهٔ بیمه‌های اجتماعی و قوانین فرعی که در قوانین برنامهٔ پنج‌ساله و قوانین بودجهٔ سالیانه و سایر قوانین مصوّب کشوری ازجمله قوانین مصوّب کار در سنوات گذشته و قوانین استخدام کشوری و همچنین قوانین مرتبط با بیمه‌های اجتماعی سابق و سازمان‌های بیمه‌ای، سازمان تأمین اجتماعی و صندوق‌هایی می‌باشد که به‌موجب قانون تأمین اجتماعی مصوب تیرماه 54 در سازمان تأمین اجتماعی ادغام شده‌اند. موارد مذکور به ترتیب تاریخ تصویب در طول دورهٔ قانون‌گذاری جمع‌آوری و دسته‌بندی شده است. البته سعی شده است به‌منظور جلوگیری از افزایش حجم کتاب، در این مجموعه صرفاً آن بخش از قوانینی که مرتبط با بیمه‌های اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی هستند آورده شود و از درج کامل قوانین فرعی خودداری شود.
به‌جرئت می‌توان گفت این کتاب، کامل‌ترین مجموعه و مرجع قوانین تأمین اجتماعی در حال حاضر می‌باشد و تولید، دسته‌بندی و ثبت تاریخی قوانین حوزهٔ بیمه‌ای می‌تواند به‌عنوان اولویت اول از بدو قانون‌گذاری، مبنایی برای انجام سایر پژوهش‌ها در حوزهٔ قانون‌گذاری باشد.
مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، به‌عنوان بازوی تحقیقاتی، پژوهشی و سیاست‌گذاری سازمان، با ایده پردازی، طراحی، پشتیبانی و انتشار این مجموعه در راستای رفع ضعف موجود درزمینهٔ گردآوری و انتشار اسناد و مدارک سازمان تأمین اجتماعی و ارائه آن برای بهره برادری علمی و پژوهشی، عمل کرده است. موسسه در راستای تحقق وظایف تصریح شده در اساسنامه خود، تبدیل‌شدن به مرکز اسناد و مدارک حوزه رفاه و تامین اجتماعی را هدف‌گذاری کرده است. این بخش می‌تواند مواردی مانند تأیید اصالت، تعیین جایگاه و اهمیت اسناد و مدارک موجود و انتشار آن‌ها در قالب کتاب و نشریات دوره‌ای را عملی کند. با انجام این کار ارتباطات علمی میان مرجع قانون‌گذار، پژوهشگران و صاحب‌نظران اجتماعی و مخاطبین سازمان با مؤسسه افزایش چشمگیری خواهد داشت و جامعه علمی و پژوهشی نیز دسترسی راحت‌تری به این مدارک خواهند داشت.
کتاب «قوانین اصلی و فرعی سازمان تأمین اجتماعی: مجموعه کامل از سال 1310 تا 1396» هم‌اینک در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. برای تهیه این کتاب می‌توانید با موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی واحد کتابخانه به شماره 88753245 داخلی 113 تماس بگیرید.